QlikView Server, son kullanıcıların internet/intranet ortamında Internet Explorer/Safari gibi bir web tarayıcıyla ya da iPad/iPhone ya da Android işletim sistemini destekleyen herhangi bir mobil cihazla QlikView Sosyal İş Keşfi ve Analiz Platformuna erişmesini sağlayan bir ortam sunmaktadır. QlikView Server’a bir web tarayıcı ya da mobil cihaz üzerinden erişen son kullanıcılar yetkileri dahilindeki dökümanları açarak kurumsal performansı takip edebilir, bilgi kümeleri üzerinde anlık sorgulama, raporlama, analiz ve keşif yapabilir ve elde ettikleri bulguları diğer kişi ya da birimlerle paylaşabilir. Son kullanıcı açısından bir iş zekası portalı olarak algılanabilecek QlikView Server aynı zamanda bu portalın yönetimiyle ilgili bileşenleri ve servisleri de içermektedir.

QlikView iş zekası portalına bağlanan kullanıcılar sadece kendi yetkileri dahilindeki dökümanları görmekte ve bir dökümanı açtıklarında sadece kendi yetkilerindeki veri kümesi üzerinde çalışabilmektedir. Böylece bir şube/bayi ağına sahip bir kurumda, her şube sadece kendi şube/bayi bilgisini görebilmekte ve diğer şube/bayilerin bilgilerini görememektedir. QlikView Server, Microsoft AD/LDAP Server gibi endüstri standartlarındaki güvenlik mekanizmalarını destekleyecek özellikleri de sunmakta olup Single Sign On gibi entegrasyonlara izin veren bir altyapı sunmaktadır.

.NET Teknolojisiyle geliştirilmiş olan QlikView Server, son kullanıcıların açtıkları dökümanlar üzerinde etkileşimli sorgulama, raporlama, analiz ve sayfa tasarımı yapmaları aşamalarında DHTML teknolojisini desteklemekte ve bu sayede son kullanıcıların bilgisayarlarına herhangi bir kurulum yapmaya gerek kalmamaktadır.